گریه در آب...

اگر ماهی را هم بشود در گروه حیوانات خانگی دسته بندی کرد، احتمالا بعد از لاکپشت ماهی مقام دوم ساکت ترین و بی آزارترین حیوان خانگی را به دست می آورد.
اغلب ما نمی دانیم که ماهی ها حیوانند(یا شاید فکر نکرده ایم)، و بنابراین نمی دانیم که ماهی ها هم به اندازه همه حیوان ها و موجودات دیگر به آب، غذا، نور خورشید، و محیط زندگی سالم نیاز دارند. احتمالا هم نمی دانیم عمر ماهی دو هفته نیست و قرار نیست همراه سبزه عید از خانه بیرون انداخته شود(که در آن هم بحث هست)!
پیرترین ماهی قرمز(طلایی) جهان ده ساله است، یعنی ده تا سفره هفت سین و ده تا سیزده بدر را رد کرده، و اگر کمی بدشانس تر بود و در ایران دنیا آمده بود، در این ده سال می توانست مرگ صدها دوست و آشنای خودش را هم ببیند! اما چرا ماهی ها عمرشان به دنیا نیست؟
1. مهمان نورسیده
ماهی کوچک قرمز یا سیاه یا سفید یا چندرنگی که توی پلاستیک فریزر پرآب در حال شنا کردن است، از یک پناهگاه ماهی های بی خانمان آمده است! پناهگاه یعنی جایی که امکان هر نوع آلودگی و بیماری هست! شرایط بد نگهداری ماهی ها و جای تنگ و آب آلوده این موجودات کوچک و ظریف را درگیر انواع بیماری ها می کند.
مایع ضد قارچ مایع بنفش رنگی است که در هر آکواریوم و لوازم ماهی فروشی پیدا می شود. ماهی ها را که به خانه آوردید تا چند روز در ظرفی غیر تنگ نگه دارید و هربار پس از تعویض آب یک قطره مایع به آبشان اضافه کنید...
اگر بتوانید وقتی به لوازم ماهی فروشی می روید یک پمپ هوای کوچک هم بخرید و آن را در آب ماهی ها بگذارید خیلی بهتر است!
1. ماهی ها آب لازم دارند
مسلما! اصلا ماهی بدون آب معنا ندارد، اما درست همانطور که ما به هوا احتیاج داریم اما نمی توانیم در هوای آلوده زندگی کنیم، ماهی هم نمی تواند در آب آلوده زنده بماند! اینکه دمای آب چقدر باشد زیاد مهم نیست، ماهی ها خون سردند و خودشان را با هر دمایی وفق می دهند؛ اگر دمای آب برای انگشتان شما مناسب است، برای ماهی هم خوب است، اما انتقال ناگهانی از آب گرم به سرد یا برعکس همان حسی برای ماهی دارد که برای شما زیر دوش آب وقتی آب ناگهان سرد می شود! اگر آن حس را دوست دارید می توانید به ماهی هم اجازه دهید تجربه اش کند!
آب را در کاسه ریخته و بین نیم ساعت تا یک ساعت بگذارید تا با محیط هم دما شود و گاز کلر و سایر ناخالصی هایش جدا شود، بعد ماهی ها را آرام داخل آب سر دهید!
2. ماهی ها غذا لازم دارند
رژیم غذایی ماهی ها خیلی ساده است؛ چربی ممنوع، ادویه ممنوع! بهترین غذا برای ماهی خرده نان های لطیف ته سفره یا غذای مخصوص ماهی است که زیاد هم گران نیست1 ماهی ها پرخور نیستند، یک بسته غذا برای یک ماه چهار پنج تایشان کافیست!
3. ماهی ها هوا لازم دارند
برخلاف عقیده عمومی، ماهی ها نمی توانند بدون هوا زندگی کنند. آبشش به ماهی کمک می کند هوای محلول در آب را تنفس کند. اگر در ظرف ماهی را بپوشانید یا دهانه ظرف تنگ باشد، آب زودتر کثیف شده و هوا کمتر به آب می رسد. وقتی ماهی ها روی آب می آیند یعنی هوا برای نفس کشیدن کم آورده اند...
4. زندان شیشه ای
حتما خیلی قشنگ تر است وقتی ماهی کوچک پشت شیشه محدب تنگ چندبرابر می شود! اما اگر شما هم مجبور بودید کل عمرتان را در یک زندان مقعر بگذرانید که همه چیز را کج و معوج نشان می داد دیوانه می شدید. ماهی ها از محیط های گرد متنفرند، یک تنگ گرد محدب حس جهت یابی ماهی را از بین می برد و انعکاس غیرمعمول نور وحشت زده اش می کند...
بهترین محل زندگی برای ماهی ها حوض است(لازم نیست کاشی هایش همیشه تمیز و آبی باشد، ماهی آب دیواره های لجن بسته سبز را بیشتر می پسندد)، گزینه های بعدی آکواریوم یا طرفی با دیواره های غیر شفاف هستند
5. ماهیگیری
یکی از بهترین تفریحات دوران کودکی، انتقال ماهی ها به ظرف جدید زمان تعویض آب بود. ابزار ماهیگیری معمولا چایی صاف کن(فلزی یا توری) یا آبکش و .. بود، اما شاید باور نکنید که بهترین وسیله برای گرفتن ماهی دست است؛ البته نه دست های کوچک و شیطان بچه ها، دست های بزرگ تری که بتوانند ماهی را با آرامش از آب بیرون آورده و در ظرف جدید قرار دهند. ماهی ها را از بالا در آب رها نکنید، قورباغه نیستند که عاشق شیرجه زدن در آب باشند، ضربه ناشی از برخورد با آب گیجشان می کند!
6. صدا، دوربین، حرکت
ماهی ها به صدا زیاد حساس نیستند، اما نور و حرکت، به خصوص ضربه به دیواره ظرف آزارشان می دهد. اگر تابحال فکر می کردید وقتی با انگشت به دیواره ظرف می زنید ماهی ها از ذوق بالا و پایین می پرند، باید بدانید امواج ناشی از این ضربه در آب بسیار قدرتمند است و می تواند شوک شدیدی به ماهی وارد کند.
ماهی ها را زیر نور مستقیم قرار ندهید. نور مستقیم و داغ مخصوصا زیر نورگیر یا درون تنگ آب را به اندازه نامناسب گرم می کند. جالب است بدانید نور طبیعی روز مخصوصا درون حوض آبی که سایه کافی برای پناه گرفتن ماهی ها داشته باشد، می تواند زنگ ماهی های سیاه را به تدریج به قرمز برگرداند.
7. ماهی ها هم آدمند
راستش اینکه ماهی ها آدم نیستند، اما به اندازه هر انسانی حق حیات دارند! تقصیر ماست اگر این موجودات کوچک بی گناه اسیر تنگ های تنگ و تشت های شلوغ آدم های سودجو می شوند. سیزده که بدر شد، ماهی ها را ببرید توی نزدیکترین حوض یا رودخانه بزرگ آزاد کنید. اگر در آب نبودند، صدای ناله هایشان از هر موجود دیگری دلخراش تر بود...

نویسنده: رویا.س

  گاهنامه فرهنگی

/ 2 نظر / 54 بازدید
دكتر بهرام

مقاله بجا و توضيحات اموزنده اي بود سپاس

زردالو

خیلی خوب بود. الآن یه نفر ماهی عیدشو داده به من چون خودش رفته مسافرت و من کلی ناراحتم از گریه های این ماهی. فقط مثل اینکه نباید رها کنیم تو رودخانه. من اینو توی اینترنت خوندم. من موندم این ماهی بینوا رو چه کنم :-(